Türk Bilgin
Melisa Çayının Zararları Nelerdir? – Melisa Cayinin Zararlari Nelerdir

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

Melisa çayının faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da bu çay bilinçsiz bir şekilde tüketilecek olursa zararları ile ön plana çıkan bir çay haline gelebilmektedir. Melisa çayının zararları genelde bir hastalığı olan kişilerde ortaya çıkar. Yani ilgili çayın hastalık etkilerini tetikleyici yönde bir etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa melisa çayının zararları elbette sizlerde gözlemlenmez ancak sizlere belirteceğimiz sağlık problemleriniz varsa kesinlikle melisa çayından uzak durmalısınız. Bunlara dikkat edecek olursanız melisa çayının zararlarından çok faydalarından nasibinizi alırsınız.

Melisa bitkisi aşırı güzel kokuya sahip olması ile tanınan bir bitkidir. Stresin, kaygının ve uyku problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle aşırı derecede zayıf olan ve bir türlü yemek yemeyen kişilere melisa çayının tavsiye edildiği bilinmektedir. Bugüne kadar bizlere sürekli olarak melisa çayının faydaları anlatıldı. Bilinçli bir tüketici olabilmek için kesinlikle melisa çayının zararları da bilinmelidir. Bu yüzden sizlere maddeler halinde ilgili çayın zararlarının neler olduğunu aktarmak istiyoruz.

Melisa çayının zararları

  • Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi melisa çayının sağlıklı bireylere olumsuz yönde bir etkisi yoktur ancak bu durum ilgili çayın belirli dozda tüketilmesi hali için geçerlidir. Yani melisa çayını aşırı derecede tüketecek olursanız bu durum sağlıklı olsanız dahi çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hangi çay türü olursa olsun mutlaka temkinli bir şekilde tüketmeye özen gösterin.
  • Melisa çayı özellikle stres ve uyku problemi olan kişilere tavsiye edilmektedir ancak bu problemlerinizi gidermek için ilaç alıyorsanız melisa çayından uzak durmalısınız çünkü melisa çayı antidepresan ilaçların etkisinin artmasına neden olabilmektedir. Çeşitli ilaçlarla birlikte bu çayı tüketen kişilerde özellikle sürekli uyuklama halinin ortaya çıktığı bilinenler arasında yer alıyor.
  • Melisa çayı sindirim sistemini yoran çaylar sınıfında yer alır. Karaciğeri ile alakalı, bağırsakları ile alakalı ve midesi ile alakalı problemleri olan kişiler bu nedenden dolayı melisa çayı tüketmemelidir. Bu çay tüketilecek olursa ülser gibi problemler daha fazla etki göstermeye başlar.
  • Birçok sağlık uzmanı melisa çayının gebelik döneminde ve emzirme döneminde hem anneye hem de bebeğe olumsuz etkilerinin olduğunu belirtiyor. Bu konu hakkında yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da tedbiri elden bırakmamak için hamile olan bayanların veya emziren bayanların bu çaydan bir süreliğine olsa da uzak kalması faydalı olacaktır.
  • Melisa çayının insanı sersemletici bir etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle bu çayı çocukların tüketmesi gerekmektedir. Yetişkin bireylerde etkileri az miktarda gözlemlendiği için bir sakıncası yoktur ancak bu çayı çocuklar tüketecek olursa aşırı derecede olumsuz etkilenirler.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10