Türk Bilgin
Mirkodalga Fırın nedir, Normal Fırın nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir? – Mirkodalga Firin nedir Normal Firin nedir Arasindaki Farklar Nelerdir

Mirkodalga Fırın nedir, Normal Fırın nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son yıllarda popülerliği artan mikrodalga fırınların normal fırınlardan farkı nedir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Mikrodalga fırınlar pratik kullanımları sayesinde sadece evlerde ev hanımlarının tercihi değil, aynı zamanda ofis ve işyeri ortamlarında da kullanılıyor. Peki bu farkı yaratan nedir? İşte normal fırın ile mikrodalga arasındaki farklar:

Fırın Nasıl Çalışır?

Hamurlu, sulu yemek vb… yemeklerin pişmesi için elektrik rezistansına sahip, zaman ayarlı elektrikli ev aletine fırın denir. Normal bir fırında genel olarak rezistans dediğimiz ısıtıcılar kullanılır. Rezistanslara elektrik verilince kuvvetli ısı yayarlar. Belli bir sıcaklığa gelince ya da zaman dolunca da termostat vasıtasıyla bu ısıtıcılar durmaktadır. Aşağıdaki resim bir fırın rezistansına aittir:

Bazı gelişmiş fırınlarda ise turbo ayarı denen bir kademe daha bulunur ki bu turbo ayarı açılınca fırında yer alan ve sıcak hava üflemeye yarayan fanlar çalışmaktadır.

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırınlarda normal fırınlarda olduğu gibi rezistans ya da turbo fan yoktur, bunun yerine mikrodalga yayan bir verici vardır. Fırına koyulan yiyecekteki su moleküllerini sallamak için mikrodalga adı verilen radyo dalgalarını kullanır. Bu radyodalgalarını yandaki resimde görülen magnetron adı verilen parçalar sağlar.

Besinin içindeki su molekülleri artan bir şekilde sallandığı zaman, moleküller kinetik enerjilerinden dolayı titreşmeye başlar ve bu titreşim de ısı üretir. Fırındaki besini pişiren şey aslında bu ısıdır.

Mirkodalga Fırın ile Normal Fırın Arasındaki Farklar

İlk fark, çalışma prensibidir. Normal fırında içinden elektrik geçince ısı üreten rezistans adı verilen parçalar vardır, bunlara ek olarak sıcak hava üfleyen fanlar da bulunabilir. Mikrodalga fırınlar da ise rezistans ya da fan yoktur. Mikrodalga adı verilen elektromanyetik bir dalga üretici komponent bulunur. Buna mukabil mikrodalga fırına koyulan bir yemek daha çabuk ısınır ve pişer, normal fırın da ise pişme süresi daha uzun olabilir.

Normal fırının, mikrodalga fırına göre en önemli farkı ve üstünlüğüyse hemen hemen her tür yiyeceğin normal fırınla pişirilebilmesidir. Halbuki mikrodalga fırınlar her türlü yiyeceğin pişmesine uygun değildir. Örneğin meyveler mikrodalga fırınlarda kurutulamazlar.

Bir diğer fark ise mikrodalga fırına yemeği hangi kabın içinde koyulmasına dairdir yani tepsilerle ilgili. Mikrodalga pişirilecek ya da ısıtılacak bir yemek metal kabın içine, plastik içine ya da folyoya koyulamaz. Cam ya da seramik kaplar en güvenilir olanlardır. Normal fırında ise metal tepsiler ve ısıya dayanıklı borcamlar kullanılır.

Son fark olarak da güç harcamalarını gösterebiliriz. Mikrodalga fırınlar, normal fırınlara göre daha az güç harcarlar bu da daha az elektrik faturası demektir. Aşağıdaki resimde mikrodalganın elektromanyetik spektrumdaki yeri görülüyor.

Mikrodalga vs. Normal Fırın

Mikrodalga Fırın Normal Fırın
Isıtma Şekli Elektromanyetik dalgalar Rezistans ve Fanlar
Kullanılan Tepsi Metal ya da ısıya dayanıklı camlar Seramik ya da Cam
Pişme Süresi Daha kısa Daha uzun
Harcanan Güç 300-500W 1000-2000W

sv

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

1 yorum

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10