Türk Bilgin
Mürekkep Olmasaydı Ne Olurdu? – Murekkep Olmasaydi Ne Olurdu acaba

Mürekkep Olmasaydı Ne Olurdu?

Mürekkep; demir, sülfat ve asit karışımından oluşan bir maddedir. Akışkan yapıda olan mürekkep günümüzde özellikle kalemler içerisine doldurularak yazı yazılmasını sağlayan akışkan bir madde olarak kabul edilir. Mürekkebin geçmişini incelediğimizde bundan yaklaşık olarak 4500 sene evvel Çinliler tarafından kullanıldığı görülmektedir.

Çinlilerin kullanmış olduğu ilk mürekkep siyah renktedir. Zaman içerisinde yapılan ARGE çalışmaları sonucunda kırmızı, mavi ve yeşil gibi tonlarda birçok mürekkep elde edilmiştir. Farkında olmasak da mürekkebi aslında hayatımızın birçok alanında kullanmaktayız. Bu nedenden dolayı insanlar mürekkep olmasaydı ne olurdu sorusunu akıllarına pek getirmemektedir. Sizlere mürekkep adı verilen bu nimetin değerini bir nebze olsun anlatabilmek adına mürekkep olmasaydı ne olurdu konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Mürekkep olmasaydı özellikle günümüzde yazı yazmak adına kullandığımız birçok teknolojinin olmayacağını söyleyebiliriz. Örneğin dolma kalemler ve mürekkep ile çalışan yazıcılar olmazdı. Kalemin icat edilmemiş olduğu yıllarda insanlar kuş tüyünü mürekkebe batırarak yazı yazmaktaydı. Geçmişten elde edilen kaleme alınmış olan birçok bilginin mürekkep içerisine batırılan kuş tüyü ile yazıldığını söyleyebiliriz.

Yani mürekkep olmasaydı tarih bilgimiz sadece duvarlara kazınan resimlerden ibaret olurdu. Mürekkep olmasaydı kısacası yazı olmazdı. Yazı olmayacağı için de bilginin aktarılması zor olurdu ve emin olun bugünkü teknolojik gelişmişlik söz konusu olamazdı.

Günümüzde mürekkebin alternatifi olan birçok madde bulunmuş olsa da bunların esin kaynağı mürekkep olduğundan dolayı mürekkep olmasaydı emin olun mürekkebin alternatifi olan maddeler de olmazdı. Hayatımızın her alanında yer alan mürekkep son gelişmiş evresindedir. Çok sayıda renge sahip olan mürekkepler en çok kullanılan kırtasiye ürünleri arasında yer alır.

Mürekkep olmasaydı ne olurdu sorusuna verilebilecek daha birçok yanıt bulunmaktadır. Sizlerin hayal gücünü geliştirmek istediğimizden dolayı bu soruyu kendinize sormanızı ve hayatınızda mürekkep olmasaydı ne gibi eksikliklerin olabileceğini düşünmenizi istiyoruz. Bu sayede mürekkebin ne kadar önemli bir madde olduğunu anlayabilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10