Türk Bilgin
Noter Nedir, Görevi Nedir, Ne İş Yapar? – Noter Nedir Gorevi Nedir Ne Is Yapar

Noter Nedir, Görevi Nedir, Ne İş Yapar?

Türkiye’de insanların gayrimenkul ve değeri para ile ölçülen her şeyin  alım satım işlemlerini gerçekleştirdiği ve bunu da, hukuk kuralları çerçevesinde yaptığı yere kısaca noter denir.

Noterler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun bir şekilde, belirlenen yasalar çerçevesinde çalışır. Noterler Türkiye Noterler Birliğine bağlı olarak çalışır.

Bir kamu hizmeti olan noterlik, hukuki güvenliği sağlamak, meydana gelebilecek anlaşmazlıkları önlemek amacıyla her türlü prosedürü belgelendirme vazifesini yapmaktadır. Noter olmak isteyenlerin standardın üstünde akademik yetenekleri olmalıdır. Noterlik mesleği amacıyla eğitimi hukuk fakülteleri vermektedir. Eğitimini alan şahıslar kalan başka prosedürleri tamamladıktan sonra noter olmaya hazırdır.

Noter olmak isteyenlerin yalnızca prosedürleri yerine getirmesi yetmemektedir. Noter olacak kişide birtakım şahsi değişiklikler olmalıdır. Sağlam bir mantık, değerlendirme ve yorum yapabilme niteliklerine sahip, mesuliyet konusu ile ilgili hassas, işinde çok dikkatli, insanlarla etkileşim kurmayı seven, tarafsız şahıslar noter olmalıdır.

Noterler çok sayıda vazife üstlenmişlerdir. Göreve Adalet Bakanlığı doğrulusunda atanırlar ama devlet memuru kapsamında değillerdir. Yaptıkları kamu hizmeti olmasına rağmen devletten maaş almazlar. Görevlerine bakarak kısaca tanık rolü üstlendikleri söylenebilir. Mahkemeye gidecek birtakım hallerle insanlar arasında köprü vazifiyeti yaparak mahkemelerin yükünü azaltmak ihtiyacından noterlik hizmeti doğmuştur.

Noter’de Ne Tür İşlemler Yapılır?

♦ Noterlerde her türlü alım satım işi yasalar üzerinde noter kanununa uygun ise yapılabilir. Bu işlemlere örnek vermek gerekirse, araba alım satımı, daire alım satımı, arsa alım satımı, v.b.

♦ Bankalar üzerinde yaptığınız işlemler için kullandığınız imzanızı çeşitli nedenlerden dolayı değiştirmek isterseniz. İmza sürgüsünü yalnızca noterden değiştirebilirsiniz.

Noterin Görevleri

Noterlerin vazife ve yetkileri kanunlarca belirlenmiştir. Noterlerin gerçekleştirmeyle yükümlü bulunduğu vazifeler alçakta maddeler durumunda verilmiştir.

♦ Hukuki güvenliği sağlayarak anlaşmazlıkların önüne geçmek
♦ Gayrimenkul satış vaatlerini sertifikasyon
♦ Resmi yazılı belgelerin örneklerini vermek
♦ Belgelerin bir dilden diğer bir dile tercüme prosedürünü gerçekleştirmek
♦ İhtarname, ihbarname ve protesto göndermek
♦ Tescili gereken işlemleri tescil etmek
♦ Tespit işlemlerini gerçekleştirmek
♦ Emanet işlemlerini gerçekleştirmek
♦ Defter sertifikasyon işlemlerini gerçekleştirmek
♦ Vasiyetname ve ölüme bağlı tasarruf işlemlerini yapmak
♦ Dışarıda hazırlanmış olan kağıtlarda tespit edilen mühür, imza, tarih ve rastgele bir işareti sertifikasyonu.

Noterler Neden Para Alırlar ?

Devletin kendi yapısında olmamasına rağmen, bu kadar yetki verilen noterlerin gerçekleştirdikleri işlerden yükümlülükleri da var şüphesiz. Hatalı ya da eksik oluşturulan işlerden ötürü zarar görmüş şahıslara karşı sorumludurlar. Bu mesuliyet bir nevi sigorta emniyeti altındadır.

Noterlerin aldıkları ve bir birçoğumuzun anlamakta güçlük çektiği meblağlar gerçekte bu emniyetinin karşılığında bir nevi sigorta poliçesi gibidir. Bu ücretlerin bir alanı evvelce bölgesel, sonra milli, sonra da milletlerarası bir arka planda toplanarak aynen sigorta şirketlerinde bulunduğu gibi bir emniyet oluştururlar.

Aslında noterlerin dışarıdan göründüğü gibi bol kazançlı gelirleri yoktur. Sigorta kapsamında yatırmak mecburiyetinde oldukları fonların dışında, tahsil ettiklerinden yüzde 3 oranında noter hissesi alıp, geri kalan bölümünü vergi dairesine yatırırlar. Personelin maaşını ve işyerinin bütün giderlerini kendileri karşılar.

Nasıl Noter Olunur ?

Noter olmak basit bir iş değildir. Hukuk eğitiminden sonra bakanlığa müracaat yapılır. Uygun görülürse bir senelik bir staj yapılarak beklemeye geçilir. Değil noter olmak noterin yanı sıra noter adayı olarak çalışmak bil 5-10 senelik bir bekleme zamanını gerektirebilir.

Her ilçenin noter adedi beli olmasından istenilen yerde noterlik yapma diye bir şey söz hususu değildir. Bir bölgenin noteri yerinden ayrılmadığı prosese yerine diğer bir noter verilmez. Yeni noterlik açıldığında da kıdem olarak en eski müracaat kabul edilir.

Noter Çalışma Saatleri Nedir ?

Her işte bulunduğu gibi noter işlerinde de erken gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sabah 08:30’ta açılan noterler 12:30-13:00 arasında öğle yemeğine çıkarlar. Akşam 17:00’da ise çalışma saatleri sona ermektedir. Cumartesi ve Piyasa günleri kapalı olan noterler vasiyet, tanzim ve tasdiki prosedürlerde isteğe bağlı prosedür yapabilirler.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10