Türk Bilgin
Oruç Baba Kimdir, Oruç Baba Türbesi Nerde, Nasıl Gidilir? – Oruc Baba Kimdir Oruc Baba Turbesi Nerde Nasil Gidilir

Oruç Baba Kimdir, Oruç Baba Türbesi Nerde, Nasıl Gidilir?

Oruç baba türbesi ülkemizde en çok ilgi gören türbelerden birisidir. Oruç baba türbesine ramazan ayı içerisinde gidilir çünkü oruç baba ramazan ayıyla özdeşlemiştir. Oruç baba türbesi nerede denildiği zaman akla İstanbul ili gelmelidir. Bu türbe Şehreminde yani Topkapı’da yer almaktadır. Sizler de ramazan ayı içerisinde bu türbeyi ziyaret etme niyetindeyseniz oruç baba türbesine nasıl gidilir öğrenelim.

Oruç Baba Türbesine Nasıl Gidilir?

Oruç baba türbesi Zekai Efendi türbesi olarak geçmektedir. Ümmü Sinan Tekkesi olarak da bilinen bu türbenin açık adresi şu şekildedir. Arpa Emini Mahallesi, Kürkçü Başı Sokak, Şehremin/Topkapı. Yer aldığınız konumu referans alarak bu adrese gidip oruç baba türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Oruç Baba Kimdir, Oruç Baba Türbesi Nerde, Nasıl Gidilir? – Oruc Baba Turbesine Nasil Gidilir

Oruç Baba Kimdir

Oruç baba aşırı derecede fakir olup hayatın çeşitli meziyetleri ile mücadele etmek zorunda kalmış olmasına rağmen oruç ibadetini aksatmadan yerine getiren bir kişidir. Çok fakir olduğundan dolayı yiyecek aş bulamaması ile tanınır. Orucunu tutmak adına iftar ve sahursa ekmek ve sirke ile sahur yapıp oruç açtığı biliniyor.

Bazı insanlar ise oruç babanın İstanbul’un fethinde canla başla savaşmış bir asker olduğuna inanmaktadır. Kendisi ordu bünyesinde askere su dağıtmakla görevlidir. Kullanacak hiç su kalmamasına rağmen kendisinin bir şekilde su bulup askerlere su dağıttığı anlatılmaktadır.

Oruç baba şüphesiz önemli bir kişidir ancak insanlar türbelerden medet umduğu için oruç baba türbesini amacı dışında kullanmaktadır. Oruç baba türbesine gidip dua etmek tabi ki de güzeldir ancak insanların büyük bölümü bu türbeye giderek oruç babayı Allah’la aracı yapmaya çalışmaktadır. Bu İslam dini açısından aşırı derecede yanlıştır. Çünkü İslam dininde ölüden medet ummak bulunmamaktadır.

Oruç baba türbesine gidip ölmüş bir kişiden medet ummak yerine Allah’a el açıp sadece yerlerin ve göklerin tek sahibi olan Allah’tan bir şeyler istemeniz daha etik bir davranıştır. Allah katında önemli ibadetler yaptığınızı zannedip ölülerden medet umacaksanız bu hüsrana uğramanıza neden olabilir. Eminiz oruç baba da aynı bizler gibi düşünüyordur. Bu yüzden yanlışa düşmemek için türbelere gidip ölülerden bir şeyler istemeyin. Bu türbelerin amacı dışına çıkması anlamına gelir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10