Türk Bilgin
Perde Seçimi Perdelerde Kumaş ve Renk Seçimi İçin Tavsiyeler

Perde Seçimi, Perdelerde Kumaş ve Renk Seçimi

Perde seçimi, perdelerde kumaş ve renk seçimi için tavsiyeler; Perde, odanın dekorasyon tarzını ve sizin zevkinizi gösteren en önemli aksesuarlardan biridir. Bu yüzden çok iyi seçilmeli; modeli, rengi, kumaşı özenle belirlenmelidir. Şıkır şıkır döşen­miş bir oturma odasında neşeli perdelerin biçimsiz duracağı, “country” tarzında döşenmiş bir odada ise parlak kumaşların hoş olmayacağı bilinir. Perde seçimi, tahmininizden daha da önemli olabilir.

Perde Seçimi İçin Tavsiyeler

♦ Perdenizin rengini seçmek, sadece zevkinizle ilgili değildir! Perde rengi, odanızın ne kadar ışık aldığıyla ve pencerelerinizin konumuyla ilgili olarak seçilmelidir.

♦ Eğer odanızın pencereleri kuzey tarafına bakıyorsa, sıcak tonlarda perde renkleri (turuncu, altın sarı) seçilmelidir. Bunlar gün ışığı eksikliğini telafi eder. Soğuk renkler ise tersine serinlik hissi verir.

♦ Perdenizin rengi pencerenin bulunduğu duvarın rengi ı e aynı olmamalıdır. Çünkü aynı renkler odayı sıkıcı ve mo­noton gösterir. Duvarları beyaz yahut açık renk olan bir odaya, çiçek desenli perdeler çok yakışacaktır.

♦ Yatak odanız için parlak kumaştan perdeler kullanmayın. Çünkü bu tür renkler strese sebep olabilir. Duygusal sıkın­tıya yol açan parlak renklerin bulunduğu bir odada dinlen­mek zor olacaktır.

♦ Küçük odalar için iri desenli perde kumaşları uygun ol­maz. Aynı şekilde, küçük desenli perdeler de büyük oda­lara yakışmaz.

♦ Dikey çizgili perdeler bulundukları odayı daha yüksek, ya­tay çizgililer ise daha geniş gösterir.

Perde uzunluğu

Uzun, yüksek perdeler seçerken iyi düşünmek gerekir! Yük­sek perdeler, yüksek tavanlı ve büyük pencereleri olan odalara yakışır. Küçük odada uzun perdeler, alanı dar ve sıkışık gösterir Uçları yerde biriken perdeler, Fransız pencereler (panoramik balkon veya teras kapılı pencereler) üzerinde, çok büyük oda­larda kullanılır. Bu perdeler tavandan asılıysa oda olduğundan daha yüksek görünür.

Çok büyük olmayan odalar ve çocuk odaları için yere kadar uzanan perdeler idealdir. Bu perdelerin süslemeleri için dekora­tif elementler kullanılabilir.

Geniş, yatay olarak büyük pencereler için pencere eşiğine kadar inen perdeleri tercih edebilirsiniz.

Oda dekorasyonuna canlı ve rahat bir hava vermenin en pra­tik yolu, klasik pilili tül perdeler kullanmaktır.

Perde için kumaş seçimi

Oturma ve misafir odasında tercih ettiğiniz perdeleriniz, koltuklarla aynı kumaş dokusuna sahip olmalıdır.

Mutfak perdeleri sık sık yıkanmaya uygun olmalıdır.

Polyester, viskoz ve pamuklu kumaştan perdelerin yıkanması daha kolaydır. Buna karşın, kadife, goblen gibi kalın kumaştan perdelerinizi temizlemek için sık yıkama yerine elektrik süpür­gesini tercih etmelisiniz.

Kornişler

Perdelerinizi asacağınız kornişi belirlerken, odanızın dizay­nıyla uyumlu olmasına özen gösterdiğiniz kadar kornişe asıla­cak kumaşın ağırlığını da dikkate alın. Piyasadaki çeşitli korniş­ler arasında seçim yaparken, kornişinizi perdenizden önce satın almamaya dikkat edin.

Perde seçimi, perdelerde kumaş ve renk seçimi için tavsiyeler yazımızı beğendiniz mi? https://turkbilgin.com/perde-secimi-perdelerde-kumas-ve-renk-secimi/

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10