Türk Bilgin
Renk Veren Çamaşırlar Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir? – Renk Veren Camasirlar Nasil Yikanir ve Nasil Temizlenir

Renk Veren Çamaşırlar Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?

Bu sayfada renk veren çamaşırların yıkanması ve temizlenmesi hakkında tavsiyeler bulabilir. Hassas çamaşırlarınızı nasıl yıkamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Renk Veren Çamaşırlar Nasıl Yıkanır ve Nasıl Temizlenir?

♦ İşlemeli masa örtüsü gibi, renkli ipleri olan bir eşyayı maki­nede yıkayacaksanız, iplerin renk verip vermediklerini kontrol edin. Bunun için, kumaşın ters tarafında ufak bir bölümü ıslatın ve beyaz bez ile yavaş silin. Eğer bez üstünde boya görürseniz, bu ürünü dikkatli yıkamalısınız. Bu tip kumaşları ılık tuzlu suda (1 İt su için 1 yemek kaşığı tuz) yıkadıktan sonra durulayın ve çok sıkmayın; hemen temiz beze sarın. Bezin suyu çekmesini bekle­yin ve sonra dışarıda kurutun. Deseni, ters tarafından ütüleyin.

♦ Yanlışlıkla beyaz çamaşırları renklilerle yıkadıysanız ve be­yazlarda ufak, renkli lekeler oluştuysa endişelenmeyin. Küçük lekeler çabuk çıkar. Boyanmış çamaşırları karbonatlı sıcak suya batırın ve 10-12 saat bekletin. Sonra tekrar yıkayıp, birkaç kez durulayın.

♦ Renkli çamaşır boyandığında ise şu yöntemi kullanabilirsi­niz: Yarım yemek kaşığı iri tuz, 1 yemek kaşığı nişasta, 1 yemek kaşığı rendelenmiş arap sabunu ve 1 yemek kaşığı limon tuzu karışımı hazırlayın. Lekenin ters tarafına koyun ve 10-12 saat bekletin. Sonra yıkayıp, durulayın.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10