Türk Bilgin
Rooibos Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? – Rooibos Cayi Nedir Faydalari Nelerdir 1

Rooibos Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rooibos çayı, kahve ve siyah çay yerine tercih edilmeye başlandı. Tabi, sebebi ise rooibos çayının faydaları oldu. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin tükettiği bu çayın içerisinde yok yok. Kızıl çay veya kırmızı çay olarak da bilinen bu çay Afrika kökenlidir. Apalathus linearis ( kızıl çalı ) bitkisinden elde edilen bu çay, son günlerde ülkemizde popüler olmaya başlamıştır.

Güzel kokusu ve hoş tadı ile tercih sebebi olan bu çayın birçok faydası bulunuyor. Rooibos çayı faydaları bu yazımızda ayrıntıları ile ele alındı. İşte, detaylar.

Rooibos Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? – Rooibos Cayi Nedir Faydalari Nelerdir

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

Rooibos çayının faydaları, genel olarak kimyasal bileşenlerinde saklı. Bu çay üzerine birçok araştırma yapıldı ve bazı faydaları hala günyüzüne çıkartılamadı. Dilerseniz, detaylara geçelim;

  • Egzema, akne ve dermatit gibi hastaların çözümünde kullanılır.
  • Çayın kimyasal bileşiminde A, B1, B2, B5, B6, B12, C, D, E, K ve PP vitaminleri bulunuyor. PP vitaminleri dediklerimizde; magnezyum, iyot, florin, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, manganez. Çinko, selenyum, sodyum ve fosfor. Bu çay hepsini bünyesinde  barındırıyor. Rooibos çayının faydaları bu bileşenlerde gizli aslında.
  • Foof and Chemical Toxicology’de yapılan bir araştırma sonucunda görüldü ki; çay, kanserli tümörlerin boyutlarının küçültmesinde kullanılabilir.
  • Çay, düzenli olarak tüketilirse kansere ve yaşlanmaya karşı bir direnç oluşturuyor.
  • Rooibos çayının içerisinde bulunan nothofagin’in beyin fonksiyonu ve sinir üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür.
  • Rooibos çayı düzenli olarak kullanıldığında ise çocuklarda yan etkiye sebep olmuyor. Bebeklerde ise kolik tedavisinde kullanılıyor.
  • Mide yanması, hazımsızlık ve sindirim problemlerine karşı da kullanılabilir.

Rooibos Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Rooibos çayının zararları, diğer çaylar gibidir aslında. Eğer, ölçü kaçırılırsa problemler yaratabilir. Henüz, yan etkileri konusunda çalışmalar yapılmamıştır. Sizler, ölçülü kullanarak herhangi bir sorundan kaçabilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10