Türk Bilgin
Sağlık Kısaca Nedir, İnsanlar İçin Neden Önemlidir? – Saglik Kisaca Nedir Insanlar Icin Neden Onemlidir

Sağlık Kısaca Nedir, İnsanlar İçin Neden Önemlidir?

İlkel çağlarda yaşayan insanlar hastalık nedeninin tamamen kötü ruh ve cinlerden kaynaklandığını düşünerek tedavi yönteminin de büyü ve sihirle çözmeye çalışıyorlardı. İlerleyen yıllarda, doğada meydana gelen olayları bilimsel olarak açıklama düşüncesi, doktorluğun da gelişmesini sağladı. İlerleyen yüzyıllarda sağlık konusuna daha da önem verilmeye başlandı ve sağlık sektörü gelişimini sürdürdü.

Sağlık Nedir?

Mikroorganizmaların varlığının ortaya çıkması ile bir çok hastalığın da neden olduğu belirlendi. Teknolojinin gelişmesinden faydalanarak hastalıklara uygulanan tedavi yöntemleri de gelişim gösterdi. İnsanlar ve toplumlar sağlıklı yaşamanın önemini zamanla daha iyi anlamışlardır.

Sağlık kelimesinin tanımını Dünya Sağlık Örgütü; sağlık sadece hastalık, bedensel sakatlığın yokluğu değil, kişinin beden ve ruh sağlığının iyi olması durumudur.

♦ Yukarıdaki tanımda geçen sakatlık ve hastalık kelimelerinden kasıt şudur; Hastalık bir kişide gözle görülür bir biçimde kendini belli eden, doku veya organların işlevini yitirmesidir. Örnek vermek gerekirse özellikle kış aylarında sık sık görülen grip ve nezle hastalıkları gibi.

♦ Sakatlık ise insanların çeşitli nedenlerden ötürü geçirdiği kazalarda ya da hastalıklar sonucunda ortaya çıkan fonksiyon kayıplarıdır. Sakatlığa örnek vermek gerekirse; çalıştığı yerde bir iş kazası geçirerek kolunu ya da gözünü kaybeden insanın iş yapamaz hale gelebilir.

♦ Sağlığın tanımından geçen beden olarak iyi olma hali ise kişinin hasta veya sakat olmama halidir.

♦ Ruhsal ve sosyal iyilik halinden kasıt ise bireyin çevresine uyum sağlayabilmesi, güç olaylara direnebilmesi ve ortaya çıkan yeni koşullara uyum sağlayabilme halidir.

Sağlık Neden Önemlidir?

Geçmiş tarihler incelendiğinde çözümü ve tedavisi bilinmeyen çok basit hastalıklar yüzünden insanların sağlığının bozulması sonucunda pek çok insan yaşamını yitirmiştir. Yakın tarihe bakıldığında ise bugün tedavisi çok kolay olduğu için bir çok insan tarafından geçmişte bu hastalıkların insan sağlığı üzerinde ölümcül olabileceğine hala daha inanılmıyor.

1980’li yıllarda ülkemizde kızamık, kabakulak, grip ve kuduz vakalarında özellikle de doğu, güneydoğu ve Karadeniz bölgesindeki şehirlerde salgın hastalıklar olarak biline bu vakalarda bir çok çocuk hayatını kaybetmiştir. İnsanlar için sağlık kavramı çok önemlidir çünkü yaşam faaliyetlerini sürdürebilmek için bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olmak gerekmektedir. Sağlık yukarıda da belirttiğimiz gibi geçen yıllar ile birlikte gelişimini sürdürmüş ve günümüzde bir çok salgın hastalığın tedavi edilebiliyor olmasını sağlamıştır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10