Türk Bilgin
Sağlıklı Beslenme Nedir, Sağlıklı Beslenme Önerileri – Saglikli Beslenme Nedir Saglikli Beslenme Onerileri

Sağlıklı Beslenme Nedir, Sağlıklı Beslenme Önerileri

İnsanın büyümesi, gelişmesi, fiziksel ve ruhsal olarak tam bir iyilik hâlinde yaşayabilmesi için, gerekli tüm besin öğelerini (protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineraller) dengeli ve yeterli miktarda tüketerek yapmış olduğu beslenmeye, sağlıklı beslenme denir.

Sağlıklı Beslenme

Yapılan araştırmalar, yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan ölüm oranının %40 olduğunu göstermektedir. Çünkü sağlıklı beslenme, sağlıklı bir bedenin temelidir; bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserden soğuk algınlığına kadar hemen hemen tüm hastalıklardan korunmayı sağlar. Sağlıklı beslenme; kalp hastalıkları, şeker hastalığı, mide ülseri, kabızlık, ülseratif kolit, osteoporoz, obezite, anemi ve daha birçok hastalığın önlenmesinde başroldedir.

Sıfır beden olmak, normalin üzerinde zayıf kalmak, sevilen birçok besinden mahrum kalmak, aç kalmak, yasaklarla yaşamak gibi sonuçlar ile karşı karşıya iseniz sağlıklı beslenmeden uzaksınız. Sağlıklı beslenmenin temeli dengedir. Herhangi bir besin öğesini tamamen beslenmenizden çıkarmak veya aşırı kısıtlamak dengeden, dolayısıyla da sağlıklı beslenmeden uzaklaşmak demektir.

Çocukluk döneminden itibaren beslenmenizde kuracağınız denge, sizi hayatınız boyunca birçok hastalıktan koruyacak, daha verimli ve mutlu bir bedene sahip olmanızı sağlayacaktır.Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler, büyük farklar yaratır.

Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

Size önereceklerimi adım adım uygulayarak, sağlık kalitesi yüksek bir hayatın kapılarını aralayın.

Güne Kahvaltı İle Başlayın

Güne kahvaltı ile başlamak, gece uzun süren açlık sonrası vücudu uyandırmanın ve güne hazırlamanın en iyi yoludur. Kahvaltıyı atlamak, gün içerisindeki diğer öğününüze kadar daha fazla acıkmanıza, daha çok basit şeker içeren gıdalara yönelmenize, bir anda çok miktarda besin tüketmenize neden olacaktır.

Bu davranış ile hem vücut balansınız bozulacaktır, hem de mide başta olmak üzere sindirim sisteminize zarar verecektir. O nedenle uyandıktan sonra bir saa içerisinde ilk öğününüzü yapmalısınız.

Tam Tahıllı Ekmek Tüketin, Ama Miktarlarına Dikkat Edin

Ekmek tüketiminde dünyada ilk sıradayız. Yılda kişi baş. 200 kg ekmek tüketiyoruz. Miktarın çokluğu bir yana bu ekmeğin yapıldığı un İse sağlığımız, tehdit ediyor. Beyaz ekmek kan şekerin, çok hızlı yükseltip çok hızlı düşürüyor. Bu da aslında ogun sonrası çok daha çabuk acıkmaya, daha sık yeme ihtiyacına neden oluyor. Ancak tam tahıllı ekmekler kan şekerini sabit tutmaya yardıma oluyor, daha fazla lif, vitamin ve mineral içeriyor. Bu nedenle çavdar, tam buğday, yulaf, epekl, ekmekleri tercih etmelisiniz. Öğün başına 1-2 dilimden azlasını da yememeli, eğer menüde makarna, pilav, kuru fasulye, mercimek gibi besinler varsa ekmek tüketmemelisiniz.

Öğünlerinizi Atlamayın

Gün içerisinde 3 ana öğün tüketmek yeterlidir. Önemli olan tüm bu öğünlerin besin gurupları dengesi içerisinde olmasıdır. Tüketilmesi gereken miktarlar yaşa, boya, kiloya göre değişmektedir. Bunun için biz diyetisyenlerden destek alabilirsiniz. Gün içerisinde bir öğünün atlanması, besin öğelerinden bazılarının alınamamasına ya da dengesiz bir şekilde tüketilmesine neden olur, illaki ara öğünler yapmak zorunda değilsiniz ama ana öğünleri kesinlikle atlamayınız.

Yağ Tüketimini Azaltın

Gördüğümüz yağlar dışında besinlerin içinde de görmediğimiz yağlar vardır. Et, tavuk, balık, peynir, ceviz, badem, zeytin vb besinlerin yağ içeriği yüksektir. Bu besinler ile zaten yağ alıyoruz. 0 nedenle yemeklere eklenen yağları sınırlandırın. 4-5 kişilik bir tencere yemeğe 2 çorba kaşığından fazla yağ koymayın. Saydığım besinlerin de tüketimini azaltın.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Günde üç öğün tüketin ve her besin grubundan olsun, ancak miktarlarını ayarlamayı da unutmayın. Porsiyon kontrolünü ihmal etmeyin. Bunun için sofranızdaki tabakların boyutlarını da küçültebilirsiniz. Böylelikle daha kontrollü öğünler yapabilirsiniz.

Tuz Tüketimini Azaltın

Aşırı tuz tüketimi; hipertansiyon, mide rahatsızlıkları, enflamatuar hastalıklara neden olur. 4-5 kişilik bir tencere yemeğe 1 çay kaşığı tuz koyulmalıdır. Peynir, turşu gibi salamura besinler tuzludur. Bunların tüketimlerini sınırlandırın. Kapalı gıdalardan alınan tuzu göz ardı etmeyin, etiket okumayı alışkanlık hâline getirin.

Çiğnemeyi Unutmayın

Lokmalar, çiğnemeden mideye göndenm*.indirim sistemini zorlar, daha hızlı yediğinizden, daha fazla yemeye neden olur. Besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerekyiyin. Çiğnerken geçen sure daha besin tüketimi ile doymanıza yardımcı olacaktır.

Her Gün 5 Porsiyon Mevsim Meyve

Meyve ve sebzeler, içerdikleri lif, vitamin, mineral ve flavanoidler sayesinde bir çok hastalığın önlenmesine yardımcı olurlar. İlk dikkat etmeniz gereken mevsim meyve ve sebzelerini tercih etmektir. En az bir öğününüze de renkli bir salata eklemelisiniz. Hergün 5 farklı renkte sebze ve meyve sağlığınıza sağlık katacaktır.

Günde En Az 2 Litre Su İçin

Vücudun düzenli ve dengeli çalışabilmesi için olmazsa olmazı sudur. Vücudumuzda meydana gelen her olay için suya ihtiyaç vardır. Yeterli su alımı çalışan bir metabolizmanın temelidir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10