Türk Bilgin
Şarküteri Dükkanı Açarken Nelere Dikkat Etme Gerekir? – Sarkuteri Dukkani Acarken Nelere Dikkat Etme Gerekir

Şarküteri Dükkanı Açarken Nelere Dikkat Etme Gerekir?

Fransızca’dan dilimize geçmiş olan şarküteri kelimesinin orijinali “charcuterie”dir. Bu kelime domuz eti ve ürünleri satan dükkan anlamındadır. Ancak din ve kültürümüz gereği ülkemizde tüketilmeyen domuz eti nedeniyle, Türkçe’de şarküteri demek, “pastırma, sucuk, baharatlı kurutulmuş etlerin ve kahvaltılıkların kısacası helal olan hayvansal ürünlerin satıldığı dükkan demektir.

Şarküteri dükkanlarını, özellikle metropol şehirlerde açmak daha mantıklıdır. Küçük şehirlerde şarküteri kültürü olmamasının yanında, kasap, peynirci, kuruyemişçi vs. gibi ayrı ayrı dükkanlar bulunmaktadır. Ancak kalabalık şehirlerde insanlar zamandan tasarruf etmek isteyeceğinden, bir dükkanda çok fazla seçenek aramaktadırlar. Bu nedenle şarküteri yoğun nüfuslu semtlerde açılmalıdır.

Şarküteri Açmak İçin Ne Gerekir?

Şarküteri dükkanı direkt olarak insan sağlığını etkileyebilecek özellik taşımaktadır. Bu nedenle dükkanda hijyen koşullarının sağlanmış olması gerekmektedir. Hijyen koşulları sağlanırsa esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırılır. Ayrıca pos cihazı kaydı ve fatura kesim kolaylığı için vergi işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Müşteri memnuniyeti için temiz ve sertifikalı mallar tercih edilmelidir. Bu işte başarının sırrı kaliteden geçmektedir.

Söz konusu gıda olunca, en sağlıklı ve en lezzetli olan her zaman kazanmaktadır. Tabii fiyat aralığı da önemli bir faktördür. Ön piyasa araştırması yapılarak fiyatlar belirlenmelidir. Uçuk fiyatlar müşteri kazanımını engellemektedir. Müşteri asla araştırmacı kimliğinden ödün vermez. En kaliteli ve en hesaplısını arar, bulur. Sonuç olarak bu dengenin iyi kurulması gerekmektedir.

Şarküteri İşinin Püf Noktaları

  • Şarküteride başarının sırlarından biri de doğallıktır. Gerekirse ilk zamanlar az kazanmak göze alınmalıdır. Şarküteriden alışveriş yapan insanların derdi; doğal olanı bulmaktır.
  • Müşteriler bazı durumlarda tahammül sınırlarını zorlasa dahi, onlarla teker teker ilgilenilmelidir.
  • Şarküteri demek çeşitlilik demektir. Bu nedenle mümkün mertebe, çeşitli ürünler raflara taşınmalıdır.
  • Sunum ile müşteri kazanılmalıdır. Sunum ne kadar başarılı ise müşterinin ürünü alma ihtimali o kadar yükselecektir. Ürünler müşterilere her zaman temiz, lezzetli ve sağlıklı gösterilmelidir.
  • İşyeri açılmadan önce reklamı yapılmalıdır. İşyeri çevresinde bulunan kafelere, evlere el ilanı dağıtılmalıdır. Buna ek olarak yerel gazete ve radyolara reklam verilerek, potansiyel müşterilerin şarküteri dükkanından haberdar olmaları sağlanabilir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10