Türk Bilgin
Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım

Şırnak tarihi yerleri, Şırnak gezilecek yerler ve Şırnak nesi meşhur konulu sayfamızdan Şırnak ili hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Şırnak iline gitmeyi düşünüyorsanız şehrin büyüsünü tam anlamıyla yaşayabilmek adına yazımızın devamından Şırnak ilinin neyi meşhur hususunda bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca web sayfamızda yer alan Şırnak ilinde bulunan tarihi yerleri gezmeniz geçmiş yıllarda olup bitenler hakkında detaylı bilgi edinebilmeniz için önemlidir. Gelin Şırnak ilinin tanıtımına birlikte göz atalım. Eğer henüz bu ile gitme imkanınız olmadıysa makalemizi okuduktan sonra en kısa zaman içerisinde bu ile gitmek isteyeceğinizi düşünmekteyiz.

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak ilinin Neyi Meşhur Tanıtım

Cudi Dağı

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim cudi dagi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.114 metrelik yüksekliğe sahip dağdır. Terör sorunu nedeniyle ilgili bölgede dolaşmak pek mümkün değildir ancak terör ülkemizde bitmek üzere olduğundan bu bölgelerde kısa zaman içerisinde gezmeye başlanabilinecektir.

Kasrik Boğazı

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim kasrik bogazi

Cudi ile Gabar dağının birleştiği noktada yer almaktadır. Dağlar jiletle kesilmiş gibi ilginç şekiller alır. teröristlerin geçiş noktası olmasının yanında Şırnak Cizre arasında balık yiyebileceğiniz hoş bir mekanı da barındırır. 2500 nüfuslu bir beldedir, askeri kontrol noktası 24 saat çalışmaktadır. İlgili bölgeden asker kontrolü eşliğinde rahatlıkla geçebilirsiniz. Bu mekan özellikle doğayla baş başa kalmayı sevenleri etkileyen bir mekandır.

Habur Sınır Kapısı

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim habur sinir kapisi

Ülkemizin komşu ülke ile olan ticaretinin can damarı olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde özellikle orta doğuya gidecek malların büyük bölümü bu sınır kapısından geçmektedir. Kaçakçılığın çok yayılmış olmasından dolayı uzun süreden beri ciddi denetimler yapılmaktadır.

Hz. Nuh Türbesi

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim hz nuh turbesi

Nuh Peygamber Tufanı ile Cizreye yerleşen Hz. Nuh (AS) vefatından sonra, Dağkapı Mahallesinde gömülmüştür. Burası daha sonra Havraya, sonra kiliseye ve 639 yılında da camiye çevrilmiştir. Dünyanın en eski türbelerinden biridir.

Cizre Ulu Camii

Şırnak Tarihi Gezilecek Yerleri Şırnak İlinin Neyi Meşhur Tanıtım – Sirnak Tarihi Gezilecek Yerleri Sirnak Ilinin Neyi Meshur Tanitim cizre ulu camii

639 yılında kiliseden camiye çevrilmiştir. Abbasi döneminde onarıma alınmıştır.1160 yılında Cizre Emiri Baz Şahın Oğlu Emir Ali Sencer tarafından Büyük onarıma alınmış olup, minaresi 1156 yılında Dört Köşe şeklinde yapılmıştır.

Şırnak tarihi yerleri, Şırnak gezilecek yerler ve Şırnak nesi meşhur konusunda sizlerde bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10