Türk Bilgin
Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır ? – Suzme yogurt nasil yapilir

Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Tüm dünyaya armağanımız olan yoğurt’un sağlığımıza faydaları saymakla bitmez. Belki de dünyada yoğurdun en çok tüketildiği ve sevildiği ülkelerin başında geliyoruz. Türk mutfağında eksik olmayan ve sofralarımızın baş tacı yoğurt, normal olarak tüketildiği gibi süzme yoğurt olarak da tüketilmekte ve sevilmektedir. İşte, evde süzme yoğurt yapımı;

İmkanınız varsa yoğurt yapmakta kullandığınız sütü taze sağılmış olarak tedarik edebilirseniz en güzeli bu. Süzme yoğurt yapımında hazır yoğurt kullanmanızı önermeyiz. Süzme yoğurt için kullanacağınız yoğurdu evde kendiniz mayalayın. Süzme yoğurt yapmak için gerekli olan malzemelerimiz ev yapımı yoğurt, gözenekli bir bezden dokunmuş olan kese ve süzülen yoğurdun suyunun birikeceği bir kap.

Evde yaptığımız yoğurdu 1 gece buzdolabında bekletiyoruz. Beklettiğimiz yoğurdu hazırladığımız kesenin içine boşaltıyoruz.ve içine bir miktar da su ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kesenin ağzını bağlayıp yüksekçe bir yere asın ve altına bir kap koyun ki suyu içine biriksin. Suyu iyice süzüldükten sonra, keseyi altı delikli bir kabın içine alın ve üstüne bir ağırlık yerleştirin. Birkaç saat bu şekilde bıraktıktan sonra, kesenin içindeki yoğurdu bir saklama kabının içine alın.

Keseden süzülen yoğurdun suyunu kesinlikle dökmeyin. Çünkü yoğurt suyu Riboflamin adı verilen B2 vitaminini bolca barındırmaktadır. B2 vitamininin görevi, vücudumuzdaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşime girmek, bunların kullanılmasını kolaylaştırmaktır.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10