Türk Bilgin
Telefon Suya Düştüğü Zaman Ne Yapılmalıdır ? – Telefon Suya Dustugu Zaman Ne Yapilmalidir

Telefon Suya Düştüğü Zaman Ne Yapılmalıdır ?

Telefon kullanıcılarının başına gelebilecek en kötü durum telefonun suya düşmesi veya üzerine su dökülmesidir. Bu durumlara örnek verecek olursak masada duran bardağa yanlışlıkla çarpmanız ve telefonun üzerine su dökülmesi diğer örnek cebinizde unutulan telefonun denize veya havuza girdikten sonra fark edilmesi ve ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. Bu gibi durumlarda çoğu insan ne yapacağını bilmiyor veya kulaktan dolma bilgileri uygulayarak cihaza daha fazla hasar verebiliyorlar. Şuan ki teknoloji ile telefon üreticileri suya dayanıklı telefon üretseler de çoğu telefonda bu özellik bulunmamaktadır.

Telefonunuzu bu gibi durumlarda kurtarmak için şu adımları izleyin;

Telefonunuzu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sudan çıkartın. Bu durumda hızlı olmak en önemli ayrıntıdır. Suyun cihaza girebileceği noktalar hoparlör delikleri, şarj portu, kulaklık girişi vb. yerlerdir. İlk olarak çoğu insan eski bilgilerle yola çıkar yani kurutma makinesi ile telefona sızan suyu kurutma fikri çok yanlıştır.

Bu yöntemle telefonun mekanik parçalarına zarar verebilirsiniz. Telefon su geçirdiğinde hazırlanması gereken en temel malzemeler: pamuk, vakumlu poşet, pirinç, silika jel, temiz havlu ve şarj aletidir. Şimdi sırayla adımları uygulayalım. İlk olarak telefonunuzu kapatın. İçeriye giren su telefon açık olduğu için çalışan mekanizma sıcaklığı ile içeriye doğru diğer parçalara sızabilir. Sonraki adım telefonunuzu temiz ve tozsuz bir havlu ile kurulayın.

Telefonun dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar bu işlemi nazikçe uygulayın. Diğer adımda ise telefonunuzu parçalara ayırın. Temiz bezinizin üzerine telefonun bataryasını, sim kartını vb. parçalarını ayırıp koyun. Normal bezler su çekme işlemini iyi yapamadığı için sonraki adımda pamuk veya kulak temizleme çöpü kullanabilirsiniz. Pamuk ile kurulayıp kulak çöpü ile de ince ayrıntılardaki suları temizleyebilirsiniz. Sırada silika jelimiz var.

Bu madde yeni kıyafetlerin ceplerin de veya ayakkabıların içersindeki paket içerisindeki tozdur. Bu madde ürünleri nemden, pastan ve küflenmeden korumaktadır. Yani nem alıcı görevini üstlenmektedir. Telefonunuzu silika jel dolu bir kabın içerisine koyarsanız telefonunuzdaki sıvı ve nem hızlı bir şekilde çekilecektir.

Eğer bu maddeyi bulamazsanız pirinçte bu soruna etkili bir çözümdür. Telefonunuzu pirinç içerisine koyarsanız pirinç taneleri içerisindeki suyu emecektir. Bu yolu kullanırken telefonunuz hava almaması gerekmektedir. Bu yüzden vakumlu poşet kullanabilirsiniz. Bunda önemli olan telefon pirinç içindeyken hava almasını önlemektir ve bu yolla hızlı sonuç alabilirsiniz. Ortalama bu yöntem 24-48 saat arası sürmektedir. Son olarak telefonunuzu bu işlemden sonra pirinç içerisinden çıkartarak tamamen kuruduğuna emin olun. Telefonunuzu şarja takın ve tamamen şarj olmasını sağlayın.

Telefonun şarjı dolduktan sonra telefonunuzu açmayı deneyin. Telefonunuza bu işlemleri uyguladığınızda yüksek ihtimalle telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Bu tarz işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız cihazınıza kasko yaptırmanız gerekmektedir. Bir önceki yazımız olan GPS Nedir? Çalışma Mantığı Nedir? isimli makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10