Türk Bilgin
Terleme Nedir, Neden Olur, Ter Kokusu Nasıl Önlenir? – Terleme Nedir Neden Olur Ter Kokusu Nasil Onlenir

Terleme Nedir, Neden Olur, Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Değerli okurlarımız bu yazımızda terleme nedir, terleme nasıl olur, ter kokusu nasıl önlenir ve terlemenin faydaları hakkında bilgiler bulunan güzel bir makale ile karşınızdayız. Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle…

Terleme Nedir?

Terleme; vücut sıcaklığının düzenlenmesini sağlayan ve vücudun zararlı toksinlerden temizleyen, vücuttaki tuz oranının dengede tutulmasını sağlayan bir vücut olayıdır. Sağlıklı her insanın vücudu terler ve her gün yaklaşık 1 litre kadar suyu terleme yoluyla dışarı atılmaktadır.

Vücudumuzda meydana gelen terleme olayı bizim istememiz dışında gelişir. Metabolizmanın doğal bir olayıdır. Terlemenin insan vücudu için 2 önemli faydası bulunmaktadır. Cildi nemlendirerek cildin taze kalmasını sağlar ve vücut ısısının normal düzeyde seyretmesini sağlar. Boşaltım sistemine önemli katkıları vardır.

Vücudumuzun Sağlığı açısından faydalı bir olay olan ve kişinin istemi dışında gerçekleşen terleme aslında kokusuz olmakla birlikte, sıcak ortamı seven bakteriler terleme ile birlikte vücudumuzun koltuk altı ve aşırı terleyen diğer bölgelerinde çoğalarak kötü kokmasına neden olur.

Neden Terliyoruz?

İnsanların terlemesinin ana nedenleri şunlardır:

♦ Spor, özellikle zor olan egzersiz hareketleri.

♦ Çok sıcak olan hava.

♦ Aşırı sinirlilik ya da stres durumu.

♦ Vücudumuzda oluşan çeşitli hastalıklar.

♦ Aslında bir çok nedeni olan terlemenin ana nedeni ise duygusal nedenlerdir. Duygusal olayların tetiklediği terleme genelde yüz bölgesinde, koltuk altlarında avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olur.

Genelde bulunduğumuz ortamın sıcaklığının yüksek olmasından dolayı terliyoruz. Fiziksel aktiviteler esnasında da vücudumuz terler. Bu aktivitelere örnek vermek gerekirse dans, spor v.b yazımızın başında da belirttiğimiz gibi aslında kişinin terleme olayıyla vücut ısısının sabit kalması sağlanmaktadır. İnsan vücudunda vücudun çeşitli yerlerine yayılmış olan yaklaşık 2 milyon ter bezi bulunmaktadır. Terleme bu ter bezleri tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca bu fiziksel yapmış olduğumuz aktiviteler dışında kişiyi aşırı heyecanlandıran, korkutan ve utanmasına neden olan ortamlar da kişinin aşırı terlemesine neden olabilmektedir.

Vücudumuzun ısısı bulunduğumuz yerin dış sıcaklığı yüzünden ya da gerilim yüzünden sürekli olarak artış gösterdiği durumlarda kan dolaşımı giderek hızlanır. Bu nedenden dolayı ter bezleri giderek aktif hale gelir ve vücudumuzun üst bölgelerine doğru bir sıcaklık akımı oluşmaya başlar. Vücut derisi üzerinde meydana gelen ter, buharlaşma yöntemiyle deriyi soğutarak vücudun sıcaklığının sabit kalmasını sağlar ve insanların kendini yormadan terleme yoluyla yaklaşık 2 litre su kaybederek vücut ısısının dengede kalmasını sağladığı gibi vücudumuza zararlı toksinlerin de yine terleme yoluyla dışarı atılmasını sağlamaktadır. İşte bu nedenle de terleme nedeniyle sürekli su kaybeden vücudumuzun aşırı su kaybını önlemek için uzmanlar insanların günde en az 2-3 litre su tüketmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Her insanın terleme olayı farklıdır. Aynı ortam koşullarında ve aynı fiziksel aktiviteleri gerçekleştiren 2 insanın terleme oranı insandan insana değişmektedir. Bazı insanlar 0.5 litre terlerken aynı ortamdaki bir diğer kişi ise 1 litre kadar terleyebilmektedir.

Neden terlediğimizi, terlemenin nedenlerini yazdıktan sonra konumuzun temelini oluşturan ter kokusu nasıl giderilir başlıklı yazımıza dönecek olursak, terleme nedeniyle oluşan kötü kokulardan kurtulmak için insanlar deodorant ve terleme önleyici kremler kullanmadan tamamen doğal yöntemlerle ter kokusunun azalmasını sağlayabileceğimiz bilgilere yazımızı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

♦ Giyiminizde pamuklu kıyafetleri tercih edin bunun dışında rahat ve sürekli hava alan kıyafetler ilk tercihiniz olsun.

♦ Vücudunuzun temizliğine çok dikkat edin. Mesela koltuk altında oluşmakta olan istenmeyen tüyleri düzenli olarak alarak terleme durumunda kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

♦ Kahve, alkol ve benzeri gıdalardan uzak durmakta fayda var.

♦ Bol ve düzenli su içerek vücudunuzun içinin serin kalmasını sağlayabilir ve metabolizmanızın hızını yavaşlatarak terleme oranınızı düşürebilirsiniz.

♦ Çay, kahve gibi kafein oranı yüksek içecekleri çok fazla tüketmemeye çalışın. Çünkü bu tür içecekler çok güçlü kokular üretmekte olan ter bezlerinin çalışmasına direk etki ederek vücut kokusunun artmasına neden olabilmektedirler.

♦ Klorofil yönünden çok zengin olan yeşil yapraklı bitkileri (maydanoz, ıspanak, pazı, lahana v.b) düzenli olarak tüketmeye çalışın çünkü bu sebzelerin içeriğinde bulunan klorofil sayesinde vücudumuzun kötü koku giderici etkisini arttırmaktadır.

♦ Acı baharatlar, sarımsak ve soğan gibi yiyecekler ter kokusunun artmasına neden olmaktadır.

♦ Vücudumuzun hararetini alarak daha az terlememizi sağlayan meyvelerden olan limon, karpuz ve portakal gibi meyveleri düzenli aralıklarla tüketin.

♦ Çok dar ve vücudu sıkan kıyafetlerden uzak durun çünkü vücudumuz sıkıldığında daha fazla terler.

♦ Saatlerce ayakkabının içinde kalan ayaklarımızda oluşan ter kapalı kalmasını nedeniyle kötü kokuların oluşmasına neden olur. Ayaklarımızın terlemesini engellemek ve kuru kalmasını sağlayarak kötü kokuların önüne geçmek için pamuklu çorap giymeyi tercih edebilir ve ayakların hava almasını sağlayacak ortopedik ayakkabıları tercih ederek terlemeyi azaltabilir ve ayaklarınızın kötü kokmasının önüne geçebilirsiniz. Çok kötü kokan ayaklarınızı ise günlük düzenli olarak ılık suyun içine ilave edeceğiniz sirke ya da magnezyum sülfat (İngiliz tuzu) ekleyerek yıkayın.

♦ Banyo ya da duştan sonra bilindiği üzere vücudumuz terler. Bu terlemeyi azaltmak için talk pudrası kullanabilirsiniz. Karbonat ile suyu karıştırarak oluşan macunu vücut kokusu oluşan bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız bu karışımı 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

♦ Duş yaparken kullanacağınız antiseptik sabun vücudu zararlı bakterilerden koruyacaktır. Duşunuzu bitirirken ise Kullanacağınız  lavanta yağı duştan sonra mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

♦ Vücudumuzda meydana gelen Magnezyum ve çinko eksikliği durumlarında vücudumuzda kötü ter kokuları meydana gelebilmektedir. Bu durumu önlemek için Magnezyum ve Çinko tabletleri kullanabilirsiniz.

Vücutta Oluşan Ter Kokusunu Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Ter kokusunu önlemek veya ter kokusunu azaltmak için 2 yöntem vardır. Deodorantlar ve Antiperspirantlar. Bu iki ürün birbirinden çok farklı ürünlerdir. Terleme olayına karşı verdikleri savaş konusunda birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Deodorantlar

Deodorantlar üretilme amaçları gereği yapısında bulundurduğu bazı maddeler ve alkol sayesinde antibakteriyel görevi görerek, bakterilerin üremesini ve çoğalmasını engellerler. Terlemeden dolayı oluşan kötü kokuların nedeni olan bakterilerin terden ayrışması için gerekli olan enzimleri içinde bulunduran deodorantlar ter ile kötü koku oluşturan bakterileri ayrıştırarak ve içinde bulunan güzel koku sayesinde uygulandığı bölgelerin güzel kokmasını sağlarlar. Örnek vermek gerekirse Fa marka deodorantlar uygulandığı yere hijyenik temizlik ve tazelik sunarak o bölgenin bakteri yönünden çoğalmasını engellerler ve deriyi koruyarak bakım görevi da üstlenmiş olmaktadır.

Deodorant Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

♦ Deodorantı kesinlikle derinin üzerine püskürtün. Zira elbise üzerine püskürtülen deodorantın hiç bir faydası olmaz.

♦ Terli olan bir bölgeye deodorant uygulamayınız. Çünkü ter kokusu ile deodorant kokusu birbirine karıştığında ter kokusundan çok daha ağır bir koku ortaya çıkmaktadır.

♦ Deodorantın uygulanacağı bölgenin temiz ve kuru olmasına önem gösterin.

♦ Deodorant uygulayacağınız bölgeye deodorant spreyini yaklaşık 15 cm mesafeden ve sprey kutusunun dik durmasına dikkat edere püskürtmeniz gerekiyor.

Anti- Perspirantlar

Anti Perspirantlar içinde bulunan alüminyum tuzları sayesinde vücutta çok fazla ter oluşmasını engeller, yapısında bulunan alüminyum kloride ve benzer maddeler sayesinde de vücudun nemini azaltarak ve güzel koku özelliği sayesine deriye tazelik verirler. Anti-Perspirantlar’ın kalitesine göre etki süresi de değişmektedir. Anti-Perspirantlar deodorantlara göre daha etkilidir.

Antiperspirantlar pudralı bir formül oldukları için genelde koltuk altına uygulanmaktadır. Kıyafet üzerine sıkılmakta olan antispirantların hiç bir faydası olmamaktadır. Deriye pudra olarak uygulanan antispirantlar terde bulunan bakterilerin pudranın dışına çıkmasını engelleyerek kuruyup yok olmalarını sağlamaktadırlar. Antispirantların vücudu ferahlatıcı etkisi de vardır.

Ter Kokusuna Karşı Diğer Çözüm Yolları

Terleme ile birlikte oluşan kötü kokuları önlemek için yapabileceklerimizi ve uygulayabileceğimiz çeşitli yöntemleri yazımızın başında siz değerli okurlarımız ile paylaşmıştık ancak kesinlikle unutmamamız gereken en önemli nokta ise kişisel temizliktir. Tabi ki kişisel temizlik tek başına yeterli değildir. Mesela bazı insanların ayakları çok kötü kokar, bunun nedeni o insanların ayaklarını hiç yıkamadığı anlamına gelmez. Bu insanların ayaklarında oluşan ve kötü kokmasını sağlayan bakterilerin diğer insanlara nazaran daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Pamuklu ve hava alabilen elbiseleri tercih ederek terlemeyi azaltabilirsiniz. Kişisel temizliğin nasıl yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler bulunduran daha önce sizler ile paylaşmış olduğumuz ve terlemenin ve kötü kokuların en yaygın olduğu bölgeler yüz, boyun ve koltuk altı temizliği nasıl yapılmalıdır başlıklı yazımıza başlığın üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ter kokusunu önlemek İçin 10 Tavsiye

♦ Her gün düzenli olarak yapacağınız duş sayesinde  vücudunuzdaki bakteri oluşumunu denge altında tutabilirsiniz.

♦ Duştan sonra vücudunuzu iyice kurulamaya özen gösterin. Özellikle ayak parmaklarınızın aralarını kuru kalmasına son derece dikkat edin.

♦ Koltuk altı ve özel bölgelerdeki tüyleri düzenli olarak tıraş etmeyi ihmal etmeyin. Bu bölgelerin temiz olması çok önemlidir çünkü en çok bakteri oluşumu bu bölgelerde olmaktadır.

♦ Ayaklarınızın hava almasını sağlayan ayakkabılar ilk tercihiniz olsun. Doğal deriden üretilen ayakkabıları giymeyi tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında mutlaka sandalet giyinin.

♦ Her gün aynı ayakkabıyı giyinmemeye özen gösterin. Çünkü günün tamamında özellikle çalışanlar, saatlerce ayaklarınız ayakkabıda kapalı kaldığı için ayakkabılarınız terlemeye bağlı ıslanabilir. Eğer bu ıslanma çok fazla ise ertesi günün sabahına kurumayabilir. Bu yüzden ayakkabılarınızı dönüşümlü olarak kullanmak size büyük faydalar sunacaktır.

♦ Her gün çoraplarınızı mutlaka değiştirin ve merserize çorap giyinmeyi tercih edin.

♦ Gün içerisinde müsait olduğunuz anda ayaklarınızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Arada sırada ayakkabılarınızı çıkarıp ayaklarınızı mutlaka havalandırın.

♦ Elbise tercihiniz kesinlikle doğal kumaşlardan üretilen elbiseler üzerine olsun. Çünkü bu kumaşlar ile üretilen elbiseler cildinizin hava almasını sağlayacaktır.

♦ İç çamaşırlarınızı her gün düzenli olarak değiştirin.

♦ Kendinizi sık sık kontrol edin çünkü insan kendi ter kokusunu fark edemez.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10