Türk Bilgin
Trikoloji Nedir? – Trikolog Kime Denir? – Trikoloji nedir Trikolog kime denir

Trikoloji Nedir? – Trikolog Kime Denir?

Trikoloji ne demek ve trikolog nedir sorularının cevabı açıkçası merak konusu. Bu kavramları daha önce duymamış olabilirsiniz fakat bu kavramlar uzun yıllardır var. Trikoloji, triko kelimesinden türemiş anlamı saç olan bir kelimedir.

Saç derisi ve alopesi, psoriasis, follilculitis, kaşıntı, prematüre gri saç ve kuru saç gibi bozuklukları inceleyen bir bilim alanıdır. Yani kısaca saç bilimi anlamına da gelmektedir. Trikoloji ile ilgilenen uzmanlara da Trikolog denilmektedir. Trikoloji’nin eskiden çok rağbet gördüğü söylenemez ama kozmetik sanayinin gelişmesi ile ve saç sorunlarının artmasından dolayı günümüzde ciddi bir yer edinmiştir.

Trikoloji saç sorunları konusunda çözümler üretmeyi hedeflemektedir. Kişileri saç kayıplarına göre sınıflandırıyor ve bunlara göre kişiye özel çözümler üretmektedir. Bu bilim alanının ilk çıkış noktası İngiltere’dir. Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde özel trikolojik merkezler vardır.

Bu merkezler saç kayıplarını önlemek için bazı testler yapılarak saçın dökülmesinde rol oynayan nedenler araştırılıyor. Bu tür merkezlerin yaygınlaşması ile saç sorunları daha detaylı araştırılıp daha kalıcı ve modern bir şekilde tedaviye gidilebilir.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10