Türk Bilgin
Üç Kümbetler Hangi Yüzyılda Kim Tarafından Yapılmıştır? – Uc Kumbetler Hangi Yuzyilda Kim Tarafindan Yapilmistir

Üç Kümbetler Hangi Yüzyılda Kim Tarafından Yapılmıştır?

Üç Kümbetler ülkemizde yer alan önemli tarihi eserlerden birisidir. Günümüze kadar kendisini koruyabilmiş olan bu eser çok merak edildiğinden dolayı sizlere Üç Kümbetler kaçıncı yüzyılda yapıldı ve Üç Kümbetleri kim yaptı gibi konularda bilgi vereceğiz. Ayrıca makalemizden tarihi değeri yüksek olan bu eserin fotoğraflarına da ulaşabilirsiniz.

Üç Kümbetler 12. Yüzyılda Erzurum iline hakim olan Saltuk Beyliği tarafından yapılmıştır. Saltukluların hükümdarı olan Emir Saltuk Üç Kümbetlerin inşasına ayrı bir önem vermiştir. Dini inançlar gereği yapılmış olan bu mimari eser Erzurum iline yıl içerisinde çok sayıda turistin gelmesine vesile olmaktadır.

İlgili yapıların gelecek nesillere aktarılabilmesi adına Kültür ve Turizm Bakanlığının özel talimatıyla Üç Kümbetler restore edilmiştir. Restorasyon işlemi biraz uzun sürdü ancak restorasyonda en çok dikkat edilen husus tarihi dokunun korunmasıydı.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10