TürkBilgin
UPS Nedir, Jeneratör Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir? – UPS Nedir Jenerator Nedir Arasindaki Farklar Nelerdir

UPS Nedir, Jeneratör Nedir, Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elektrikler kesildiğinde ya da elektrik olmayan yerlerde en önemli yardımcı güç kaynaklarımız UPS ve jeneratördür. Genelde birbiri yerine kullanılan fakat aralarında farklar olan iki ayrı besleme kaynağıdır bunlar. Peki UPS ile Jeneratör arasındaki farklar nelerdir? Bu soruya yanıt arayacağız.

Önecelikle UPS‘in tanımını yapalım: UPS, uzun ismiyle Uninterrupted Power Supply ya da Türkçe ismiyle Kesintisiz Güç Kaynağı; elektrik kesildiğinde devreye girip aletlerin bir süre daha çalışmasını sağlayan bir elektronik güç kaynağıdır.

Jeneratör ise genelde mazotla çalışan ve hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren bir dönüştürücüdür. Elektrik olmayan yerlerde ya da elektrik kesintisinin olduğu yerlerde devreye girerek sistemi beslerler.

UPS, elektronik bir cihazdır, Jeneratör daha çok mekanik bir alet konumundadır. UPS’in jenaratörden en büyük farkı, elektrik kesintisi olduğunda devreye derhal girmesidir. UPS olan bir sistemde elektrik kesintisi hissedilmez. Jeneratörler ise devreye girmek için 1 ila 10 saniyeye ihtiyaç duyarlar. Jeneratörler, UPS’lere göre çok daha gürültülü çalışırlar.

UPS’ler sistemi kısa bir süre daha beslemek içindir. Bu bağlamda veri kaybı yaşamamak için bilgisayar ve server gibi cihazlara bağlanırlar. Jeneratör ise elektrik gelinceye kadar ve mazotu yettiği sürece, uzun süreli çalışabilir. UPS’lerin boyutları genelde Jeneratörlerden ufak olur.

UPS ve Jeneratör Farkı için şöyle özet bir tablo yapabiliriz.

UPS (KGK) Jeneratör
Açılımı Uninterrupted Power Supply
Devreye Girme Hemen 1 ila 10 saniye içinde
Çalışma Süresi Kısa (ortalama 20dk.) Uzun (12 saate kadar çıkabilir)
Yapısı Elektronik devre Elektriksel ve Mekanik
Boyutlar Ortalama bir bilgisayar kasası kadar Bir oda büyüklüğüne kadar çıkabilir
Çalışma Sesi Sessiz ya da az sesli Gürültülü
Bakım Gerekmez / nadiren Periyodik bakım

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap