Türk Bilgin
Wi-Fi - Li-Fi Nedir, Wi-Fi ile Li-Fi Arasındaki Farklar Nelerdir? – Wi Fi Li Fi Nedir Wi Fi ile Li Fi Arasindaki Farklar Nelerdir

Wi-Fi – Li-Fi Nedir, Wi-Fi ile Li-Fi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kablosuz internet teknolojisi dendiğinde aklımıza gelen ilk kelime olan WiFi ile yeni bir teknoloji olan LiFi arasındaki farklardan bahsedeceğiz biraz. Bilindiği gibi Wi-Fi, şuan dünyada en yaygın kullanılan kablosuz internet ağıdır. Li-Fi ise, Wi-Fi’ye alternatif olarak geliştirilen ve görünür ışık tayfıyla internet aktarımı yapmaya imkan veren yeni bir teknoloji.

Wi-Fi - Li-Fi Nedir, Wi-Fi ile Li-Fi Arasındaki Farklar Nelerdir? – wifi nedir

Wi-Fi kısaca nedir?

İngilizce açılımı Wireless Fidelity (Kablosuz Sadakat) bilgisayar ve telefonlar gibi cihazların kablo bağlantısı olmadan internete bağlanmasını sağlayan bir teknoloji. Wi-Fİ standartları:  IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n ve IEEE 802.11ac.

WiFi elektromanyetik spektumda yer alan 2.4Ghz veya 5Ghz’lik radyo frekanslarında yayın yapar. WiFİ’de kullanılan protokolün adı CSMA/CA’dir.

Wi-Fi - Li-Fi Nedir, Wi-Fi ile Li-Fi Arasındaki Farklar Nelerdir? – lifi nedir

Li-Fi nedir?

Light Fidelity (Işıklı Sadakat) ışık yoluyla kablosuz internete erişebilme imkanı sağlayan nispeten yeni bir teknoloji. Li-Fi 2001 yılında İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi’nde Profesör olarak görev yapan Harald Haas tarafından icat edildi. Yapılan çalışmalarda Li-Fi’nin aktarım hızının Wi-Fİ’ye göre 100 kat daha fazla olduğu görüldü.

Wi-Fi ile Li-Fi Arasındaki Farkları özetleyen tablo:

Wi-Fi Li-Fi
Açılımı Wireless Fidelity Light Fidelity
Hızı 150Mbps 1Gbps’den büyük
Veri aktarım metodu

(Taşıyıcı)

Radyo Frekansı Işık
Frekansı 2.4Ghz Tera Hz’ler
Fiyat Pahalı Ucuz
Etki Alanı(uzaklık) 10metre 32metre
Veri Yoğunluğu Çok Yoğun Yoğun

 

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10