Türk Bilgin
Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Kordonu (Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır? – Yeni Dogan Bebeklerde Gobek Kordonu Bagi Bakimi Nasil Yapilir

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Kordonu (Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni annelerin ve anne adayları tarafından araştırılan konuların başında gelen bir konu da yeni doğan bebeklerin göbek bağı kordonunun bakımı nasıl yapılır. İşte bu makalemizi sizler için hazırladık göbek kordonu bakımının nasıl yapıldığını ve temizlendiğini yazımızı okumaya başlayarak öğrenebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Kordonu Bakımı

♦ Bebeğinizin göbek kordonu kesildikten sonra geriye kalan sadece küçük bir köktür. Çoğu zaman, doğumdan sonraki bir ila üç hafta içinde kurur ve düşer. O zamana kadar o bölgeyi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmak gerekir. Kordon düşüp göbek bölgesi iyileşene kadar bebeğe tam banyo yaptırmak yerine süngerle silmek daha uygundur.

♦ Geleneksel yöntem göbek kökünü tuvalet ispirtosuyla temizlemektir ama bazı araştırmalar göbeği kendi haline bırakmanın iyileşmeyi hızlandıracağını göstermiştir. Bu nedenle bazı hastaneler geleneksel yöntemi tavsiye etmemektedir. Ne yapma­nız gerektiği konusunda tereddütteyseniz, doktorunuza danışın.

♦ Kordonu havaya maruz bırakıp kök kısmının kurumasını sağlamak düşmesini hızlan­dırır. Tahrişi önlemek ve göbek bölgesinin kuru kalmasını sağlamak için bebeğin bezini göbeğinin altından katlayın. Sıcak havalarda bebeğe sadece bezini ve bir T şort giydire­rek hava sirkülasyonunun kuruma sürecine yardımcı olmasını sağlayın.

♦ Göbek düşene kadar kabuk tutmuş bir akıntı veya kurumuş kan belirmesi nor­maldir. Ama göbekte kırmızılık varsa veya kötü kokulu bir akıntı geliyorsa, bebeğin doktorunu arayın. Göbek düştüğünde hafif bir kan görebilirsiniz ki bu normaldir. Ama göbek kanamaya devam ederse, doktoruna muayene ettirin.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10