Türk Bilgin
Yüz Boyun Ve Koltuk Altı Temizliği Nasıl Olmalıdır? – Yuz Boyun Ve Koltuk Alti Temizligi Nasil Olmalidir

Yüz Boyun Ve Koltuk Altı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

İnsan sağlığı için çok önemli olan yüz, boyun ve koltuk altı temizliğinin önemini anlatan, bu bölgelerimizin temizliğinin nasıl yapılabileceği hakkındaki bilgileri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Yüz Boyun ve Koltuk Altı Temizliği

Vücut sağlığımız için oldukça bir öneme sahip olan yüz, boyun ve koltuk altının temizliğine çok dikkat edilmelidir. Çünkü en çok bakteri bulunan bölgelerimiz buralardır. Özellikle çok terleyen insanlar sık sık bu bölgeleri yıkamak suretiyle temiz tutmalıdır. Vücudumuza zararlı bakterilerin girerek hastalanmamıza neden olan bu bölgelerin temizliğine çok önem verilmelidir.

Bir kişi vücut temizliğine ne kadar önem verirse, hastalıklardan da o kadar uzak kalır. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren el ve yüz yıkamasının nasıl yapılacağını öğretmemiz gerekiyor. Zira çocukların bağışıklık sistemi yetişkin insanlara göre daha zayıf olduğundan çabucak hastalanabilirler.

Hastalıklardan ve Bakterilerden Korunmak İçin

Evde bütün aile fertlerinin her birinin ayrı ayrı havlusu olmalıdır. Çünkü bazı hastalıklar bulaşıcı olabileceğinden bir havlunun birden fazla kişi  tarafından kullanılması durumunda hastalık diğer aile bireyine geçebilir ve bütün ailenin hastalanmasına neden olabilir.

Yeni güne başladığınız her günün sabahında yüz ve boyun bölgelerimiz saf sabun ile iyice ovalandıktan sonra su ile durulanmalıdır. Özellikle ergenlik döneminde bulunan kişilerin cildi çok hassaslaştığından yüzde çıkan sivilcelere dokunulmamalı ve her gün yüzümüz sabun ile yıkanmalıdır. Yağlı bir cilde sahip olanlar her gün bu bölgeleri sabunlu su ile yıkamasına rağmen sivilceler azalmıyorsa kesinlikle bir doktora başvurarak destek almalıdır.

Vücudumuzda bakterilerin yoğun olarak oluştuğu bir diğer bölgemiz de koltuk altlarımız’dır. Havanın sıcaklığından, gün içi aşırı hareketlilikten ve bazı insanlarda da kendiliğinden koltuk altları terler. Terleme sırasında zararlı bakteriler burada yoğunlaşmaya başlayacağından koltuk altlarımız’da bulunan kılları çok kısa tutmak ve koltuk altını güzelce temizledikten sonra deodorant kullanmamız bizim lehimize olacaktır.

♦ Temiz bir cilde sahip olmak, güzel kokmak ve cildimizin diri ve genç kalmasını her gün çok basit bir şekilde saf sabun kullanarak yüzünüzü yıkayarak sağlayabilirsiniz.

♦ Yüz, boyun ve koltuk altı temizliğinin yanı sıra el, ayak ve burun temizliği de önemli yer tutmaktadır. Gün aşırı bu bölgelerimizi yıkamak gerekir. Özellikle ellerimiz günün her anında bakterilere bulaşabileceği için ellerimizi sık sık sabunla yıkayarak dezenfekte etmekte çok fayda vardır. Yemek yemeden önce ve sonra, günün sabahında ve lavabo ihtiyacımızdan sonra mutlaka ellerimizi yıkamak gerekiyor.

Yusuf Atasever

İstanbul üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunum sizler için faydalı bilgileri kaleme alıyor ve yayınlıyorum. Doğru bilgiye daima buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

film izle Bilgi10